Prečo si vybrať drevodom?

Zdravie: Drevo má zdraviu prospešné vlastnosti: pohlcuje škodlivé látky, prijíma vlhkosť a uvoľňuje ju do suchého prostredia.

Ekológia: Je to domáci obnoviteľný zdroj, ktorý šetrí energiu v každej fáze; od výroby, cez prepravu materiálu až po šetrenie spotreby energie na vykurovanie a chladenie. Drevo má negatívnu bilanciu CO2: spotrebuje ho viac, ako ho vyprodukuje jeho výroba a zabudovanie.

Kvalita: Má výnimočné fyzikálne vlastnosti: pevnosť a pružnosť, tepelnú vodivosť, kontrolu vlhkosti.

Emócia: Tradičný materiál, teplý na povrchu, má veľmi príjemnú vôňu, textúru, sfarbenie, dobre vplýva na psychickú pohodu.

Poslanie: Pravda o drevostavbách

Zlé referencie sa šíria rýchlo, málokto však vie pomenovať ich príčinu. Najčastejšie ide o lacnú a nekvalitne postavenú stavbu, ktorej chyby sú dôsledkom nedbalosti a neprofesionálneho postupu výstavby. Takúto stavbu však nemožno brať ako referenčnú drevostavbu – nekvalitný dom je nekvalitným bez ohľadu na materiál a systém výstavby.
Môžete si prečítať komplexné informácie o drevostavbách, pravdu o ich vlastnostiach, rizikách a výhodách. Chceli by sme vám sprostredkovať čo najviac informácií, ktoré vám pomôžu nadobudnúť realistické očakávania pri plánovaní vlastného domova.

Mýty o drevostavbách

Najčastejšie opakovanými mýtmi o drevostavbách sú tvrdenia o provizórnosti konštrukcie, nízkej životnosti, zlej odolnosti proti požiaru, či vplyvom počasia. V súvislosti s drevostavbami sa často skloňujú hlodavce, hmyz, zlá akustika, alebo nedostačujúca tepelná stabilita. V skutočnosti však ide o mýty, na ktoré existujú jasné a zrozumiteľné odpovede.

1 Životnosť drevostavieb

Mýtus: „Drevo má nízku životnosť“
Odpoveď: „Životnosť drevených konštrukcií je v rukách človeka. Pri kvalitnom spracovaní dreva a dobrej starostlivosti môže drevostavba prežiť doslova storočia. Príkladom sú 200 až 400 ročné historické drevostavby.“
„Otázne je, či je správne dimenzovať obytné budovy na storočia, keď ich morálne opotrebovanie prichádza priemerne po dvoch až troch generáciách. Kto by sa dnes chcel nasťahovať do domu postaveného podľa 200 rokov starého projektu?“

2 Nízka odolnosť dreva voči drevokazným plesniam, hubám a škodcom

Mýtus: „Drevo nemožno ochrániť pred napadnutím plesní, húb alebo hmyzu.“
Odpoveď: „Existujú stovky zachovaných drevostavieb vo výbornom stave, ktoré boli postavené v časoch, kedy neexistovala žiadna chemická ochrana.“
„Drevostavba je rovnako ako každá iná stavba závislá od kvality materiálu, kvality konštrukcie a priebežnej starostlivosti. Vhodný výber materiálov (nie len kvalitného dreva podrobeného správnej úprave, ale aj strešnej krytiny, či spojov), kvalitný projekt a dobre zhotovená stavba sú zárukou zdravej stavby a dlhej životnosti.“

Mýtus: „Mám známeho a jeho drevostavba po dvoch rokoch splesnivela.“
Opoveď: „Príčin môže byť niekoľko, bez doplňujúcich informácii je ťažké posúdiť, prečo sa to stalo. Najčastejším dôvodom býva šetrenie na nesprávnych miestach. Najväčším nepriateľom drevostavieb je vlhkosť. Pri vlhkosti dreva pod 20 percent drevostavba nie je zaujímavá pre drevokazný hmyz a nenapadnú ju ani drevokazné huby. Ak drevo ochránite pred vlhkosťou, nemá dôvod plesnivieť.“

Mýtus: „O drevostavbu sa treba neustále starať, chemicky ju ošetrovať a obnovovať ochranné nátery.“
Odpoveď: „Chemická ochrana drevostavby je žiaduca až vtedy, ak nie sme schopní zabezpečiť ochranu stavby pred poškodením správnou konštrukciou. Kvalitná strešná krytina, správny tvar stavby, kvalitná izolácia od spodnej, kapilárnej a zrážkovej vody, správna konštrukcia obvodových stien a strechy, toto všetko predchádza použitiu chemických prostriedkov.“
„Bezúdržbová stavba neexistuje, o každý dom sa treba starať, inak schátra. Obnovovať ochranné nátery je potrebné, ale rovnako je potrebné čas od času nanovo omietnuť napríklad murovaný dom.“

Mýtus: „Je ťažké sa vyznať v materiáloch a vedieť zhodnotiť ich odolnosť a vhodnosť na konkrétnu stavbu.“
Odpoveď: „Drevostavby sú odolné voči počasiu rovnako, ako akákoľvek iné stavby. Ak sú skonštruované kvalitne, vydržia takmer hocičo. Dobrým príkladom je Japonsko, kde s obľubou stavajú stavby v oblastiach so zvýšeným rizikom zemetrasení, pretože sú pružné.“
„Drevostavby sú ohrozené záplavami rovnako, ako akékoľvek iné stavby. Obnova je však možno o niečo jednoduchšia – pri drevostavbe stačí vymeniť nasiaknuté oplášťujúce a izolačné materiály. V správne navrhnutej stavbe dôjde postupne k uvoľneniu vlhkosti z drevenej nosnej konštrukcie. “

3 Nízka odolnosť dreva voči počasiu a živelným pohromám

Mýtus: „Drevené konštrukcie nič nevydržia, ľahko vlhnú, v prípade vytopenia sú nepoužiteľné.“
Odpoveď: „Drevostavby sú odolné voči počasiu rovnako, ako akákoľvek iné stavby. Ak sú skonštruované kvalitne, vydržia takmer hocičo. Dobrým príkladom je Japonsko, kde s obľubou stavajú stavby v oblastiach so zvýšeným rizikom zemetrasení, pretože sú pružné.“
„Drevostavby sú ohrozené záplavami rovnako, ako akékoľvek iné stavby. Obnova je však možno o niečo jednoduchšia – pri drevostavbe stačí vymeniť nasiaknuté oplášťujúce a izolačné materiály. V správne navrhnutej stavbe dôjde postupne k uvoľneniu vlhkosti z drevenej nosnej konštrukcie. “

4 Horľavosť drevostavieb

Mýtus: „Drevo je veľmi horľavý materiál, riziko požiaru je v drevostavbe omnoho vyššie ako v iných typoch stavieb.“
Odpoveď: „Štatistiky v krajinách s vysokým podielom drevostavieb dokazujú, že materiál stavby nie je rozhodujúcim ukazovateľom z hľadiska výskytu požiarov. Pri výstavbe s protipožiarnou ochranou je riziko požiaru v drevostavbe úplne rovnaké, ako pri ostatných stavbách.“ „Horľavosť je pomerne ľahko kontrolovateľná pomocou protipožiarnych obkladov, izolácií, retardérmi horenia a podobne.“

5 Objemové a tvarové zmeny spôsobené teplotou a vlhkosťou

Mýtus: „Drevo kvôli zmenám teplôt a vlhkosti neustále „pracuje“, takže je ťažké sa spoľahnúť na stálosť konštrukcie.“
Odpoveď: „Základom úspechu je správny výber a poctivé spracovanie dreva. Ak stavebná spoločnosť pracuje s kvalitne vysušeným a ošetreným drevom, konštrukcia je odolná voči poveternostným podmienkam.“

6 Nedostatočné akustické vlastnosti

Mýtus: „Drevostavby vŕzgajú a počuť v nich každý krok.“
Odpoveď: „Správne vybraté a upravené drevo je spoľahlivý konštrukčný prvok. Ak sa navyše odpruží horizontálna konštrukcia a podlahová krytina, vŕzganie je veľmi nepravdepodobné. Na elimináciu nežiaducich zvukov sa tiež využíva technika spriahnutých drevobetónových stropov, v ktorých sa využíva betónový poter. Akustika drevostavieb je sama osebe výborná, ak ju však chcete ešte vylepšiť, siahnite po akustickej izolácii. Rovnaké riešenie však vyžadujú aj ostatné druhy domov.“

7 Nedostatočné tepelnoizolačné vlastnosti

Mýtus: „Drevostavby sa v lete prehrievajú a v zime rýchlo vychladnú.“
Odpoveď: „S prehrievaním majú problém všetky druhy budov bez účinného tienenia. S tepelnými mostmi zasa bojujú všetky budovy bez zateplenia. Kvalitná drevostavba s izoláciou, tienením, poprípade s riadeným vetraním, má lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako domy z iných materiálov. Dôkazom je množstvo certifikovaných pasívnych a nízkoenergtických drevodomov.“

8 Nízka odolnosť proti vlámaniu

Mýtus: „Do drevostavieb sa dá ľahko vlámať.“
Odpoveď: „Samozrejme, obvodové múry z dreva je možné pri veľkej snahe prepíliť, no máloktorý zlodej by asi volil tento spôsob. Existuje mnoho účinných prostriedkov, ktorými sa dá ochrániť budova. Medzi najspoľahlivejšie patria kvalitné zámky, bezpečnostné okenné rámy a sklá, no najmä elektronický zabezpečovací systém napojený na políciu.“

9 Finančná náročnosť drevostavieb

Mýtus: „Drevostavby sú veľmi lacné – je to podozrivé.“
Odpoveď: „Ako vo všetkých oblastiach aj tu platí, že cena drevodomu sa odvíja od kvality a predstáv investora. Rádovo platí, že stavby z dreva sú lacnejšie ako iné domy. Základným rozdielom je suchá výstavba, ktorá šetrí čas, pracovnú silu a peniaze. Ďalším momentom, ktorý stláča cenu drevostavieb nadol, je dostupnosť materiálu. S vyššími nárokmi klienta na kvalitu materiálov, zložitosť konštrukcie a podobne, však cena priamo úmerne stúpa.“

10 Nedôvera k výrobcom drevostavieb na Slovensku

Mýtus: „Nedôverujem slovenským realizačným firmám, nepočul som o nich nič dobré.“
Odpoveď: „Zlé meno robia drevostavbám najmä „fušeri“. Existuje množstvo nástrojov, ktoré slúžia na overenie kvality stavby. Prvým je legislatívny rámec, ktorý do veľkej miery zaručuje kvalitu stavby, druhým sú rôzne druhy certifikátov (energetický certifikát, Značka kvality drevostavby, ktorú udeľuje Zväz spracovateľov dreva a pod.). Najspoľahlivejším nástrojom sú však referencie od užívateľov drevostavieb. Dajú sa nájsť na internete, môžete si ich vyžiadať od výrobcov alebo ich získať na podujatí Dni drevostavieb.

Zdroj: http://www.isover.sk/udrzatelny-rozvoj/moderne-drevostavby/preco-si-vybrat-drevodom

Ekonomicky &<br>kvalitně

Ekonomicky &
kvalitně

•Zakladáme si na vysokej kvalite za priaznivé ceny.
• Prevádzka domčeka je za „babku“.
• Pevne stanovená cena.

Rychle &<br>bez starostí!

Rychle &
bez starostí!

Domček odovzdáme do 4 – 5 mesiacov a ušetríme vám všetky starosti ohľadom stavby domu.

Mobilita &<br>Variabilita

Mobilita &
Variabilita

Šijeme domčeky na mieru našim klientom, nebojíme sa zmien ani neštandardných vecí, navyše možno domček kedykoľvek previezť na iné miesto.

Materiály & <br>životnost

Materiály &
životnost

Používame iba certifikované, zdravotne nezávadné materiály. Životnosť našich drevostavieb je porovnateľná s murovanou stavbou.

Bayos
Cetris
Fermacell
Isover
Rigips